Earwell Uygulama Merkezi

bebek kulak şekil bozkluğu

Yenidoğanlarda kepçe kulak gibi diğer kulak şekil bozuklukları doğumların % 25- 30 arasında görülen kulak şekil bozuklukları düzeltme işlemi olan Earwell yöntemini uygulayan Türkiye’de dört klinikten biridir. Earwell yöntemi ile ileride gelişebilecek, kepçe kulak, yelken kulak, kriptoşi, gömük kulak, kulak kıvrım bozuklukları gibi bir çok kulak şekil bozukluğu sorununda bebeklerimize yardımcı oluyoruz.

Kulak Şekil Bozuklukları Nasıl Düzeltiliyor

Kulak şekil bozuklukları için öncelikle bozuk şekilli olan kulağı kalıplama işlemi uygulanıyor. Bu kalıplama işlemi yaklaşık dört hafta sürüyor. Haftalık ya da duruma göre 15 gün sonra ilk kalıplama sonucunu inceliyoruz. Düzelme durumuna göre bantlama ve şekillendirme uygulamamızı düzeltici uygulamalarımız ile devam ediyoruz.

Bu uygulamanın daha sonraki aşamalarında kalıplama işlemini bitirip sonra bantlama aşamasına geçiyoruz. Bantlama aşaması da yaklaşık 7 -10 gün sürüyor.

Bu uygulamaların herhangi bir anında ağrı, acı olmuyor. Anestezi uygulanmıyor.

Kulak şekil bozukluklarının Tedavisi Neden Önemlidir?

Yenidoğan döneminde fark edilen kulak şekil bozuklukları ileriki yıllarda gelişebilecek, kepçe kulak , yelken kulak ve kulak katlantı anormalliklerinin düzeltilmesini sağlamayı çok erken dönemde bitirmiş ve geri dönüşümsüz olarak iyi bir şekil haline almayı sağlıyor.

Fark edilmeyen ya da tedavi edilmemiş kulak şekil bozuklukları çocuklar için ileriki yıllarda psikolojik bozukluklar, kafasına takma, akran zorbalığı  gibi durumlara neden olabiliyor ileriki yaşlarda kulak kepçesi anormalliklerinin tek tedavisi maalesef otoplasti denilen cerrahi yöntemdir. Cerrahi yöntem hem ağrısı , acısı fazla olan bir yöntem olmakla beraber, gereksiz anestezi ve stres gibi durumlara neden olmamaktadır.

Earwell Yöntemi İle Kulak Şekil Bozukluğunun Zamanlaması Nasıl Oluyor?

  • Bebeklerin kulak kepçesinin kıkırdak yapısı iki ay içinde sertleşmiş, artık müdahale edemeyeceğimiz boyuta gelmiş olmaktadır.
  • Bu yöntemde en geç ilk bir ay içinde tedaviye başlanması çok iyi sonuçlar için önemlidir.
  • Tedavi yaklaşık 2 aylık süreç içinde bitirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

  • Kulak şekillendirme tedavisi ne zamandır beri yapılmaktadır?

Yaklaşık yedi yıldır yurt dışında ABD’de uygulanan bu yöntemin popülaritesi son iki yıldır artmıştır. Türkiye’de son bir yıldır uygulanmaktadır.

  • Büyük çocuklardaki kulak şekil bozuklukları düzelir mi?

Maalesef iki aylık olduktan sonra bu yöntemin kulak şekil bozukluğu düzeltmelerinde faydası olamamaktadır

  • Anestezi uygulanıyor mu?

Earwell yöntemi bantlama ve kalıplama işlemlerinden oluştuğu için anesteziye gerek yoktur.

  • Ağrı, acı, kesi, kan oluyor mu?

Herhangi bir travmatik, acı veren işlem olmuyor.