Süt Yapan Yiyecekler ile Anne Sütünü Arttırın

Süt yapan yiyecekler , sütü arttıran öneriler gibi konuları daha önceden cocuklarasaglik.com da yazmıştık. Bu yazıda vurgulamak istediğimiz durum; annelerin kendi içlerinden gelen uyaranlara dikkat ettikleri ve sık sık emzirdikleri sürece sütleri bebeklerine her zaman için yeteceğini bilmeleridir.

Bir annenin beslenme düzeni sütünü nasıl etkiler?

 Emzirme döneminde mükemmel bir diyet yapmam gerekir mi? Süt yapan yiyecekler gerçekten işe yarar mı?

Bu sorunun kısa cevabı HAYIR – bebeğinize kaliteli süt sağlamak için mükemmel bir diyet sürdürmenize gerek yok. Aslında, araştırmalar bize bir annenin diyetinin kalitesinin süte az miktarda etkisi olduğunu söylüyor. Doğa çok mükemmel bir sistem bize getirmiştir – anne sütü, sıkıntı ve kıtlık zamanlarında bile bebeği büyütmek ve korumak için tasarlanmıştır. Zayıf bir diyetin, anneyi emzirilen bebeğinden daha fazla etkilemesi olasıdır.

Anne için sağlıklı beslenme alışkanlıkları tavsiye edilir mi?

Kesinlikle! İyi beslenirseniz daha sağlıklı olacak ve daha iyi hissedeceksiniz. Herkesin doğal zamanında olan yiyecekler yemesi en iyisidir , ancak kaliteli süt sağlamak veya süt tedarikini sürdürmek için çok abartılı şekilde kendinizi sıkmak çok gerekli değildir. Kesinlikle tavsiye edilmese de, emziren bir anne bir  çok canı çektiğinde abur cuburda yiyebilir. Bu kaçamaklar  ancak sütünüzü azaltmaz, ancak yine de yemeseniz iyi olur.

Bol Miktarda Süt Üretmek İçin Neye ihtiyaç var?

Anne sütünü artıracak en önemli şey aslında süt arzını korumak için gereken şey çok basittir –
daha sık ve etkili bir şekilde emzirerek daha fazla süt salgısı oluşacaktır.

Bazen bir annenin kalorisi veya sıvı alımı süt üretimini etkileyebilir:

  • Kalori: Genelde vücudunuzu dinlemelisiniz – ihtiyacınız olan kaloriyi almak için genellikle yapmanız gereken tek şey budur. Sağlıklı bir kiloyu korumakta zorluk çekmiyorsanız, kalori saymak nadiren gereklidir. Aşırı diyet süt tedarikini azaltabilir, ancak mantıklı bir şekilde yapacağınız diyet genel olarak sorun değildir.
  • Sıvılar: Sıvıları zorlamak gerekmez; ancak özellikle emzirirken hissettiğiniz susama anlarını kaçırmamamnız gerklidir. Susuzluğunuz dinlemeniz ve hassas olmanız çoğu anne için yeterlidir. Ciddi şekilde dehidrate olmadığınız sürece, fazladan sıvı içmek yararlı değildir, rahatsızlığa neden olabilir ve süt tedarikini artırmaz. Sadece su içmek gerekli değildir – vücudumuz suyu herhangi bir sıvıdan kullanabilir.

Kaloriler ve sıvılarla ilgili ana mesaj –

           Açken ye, susadığında iç

 Besin alımım emzirmeyi nasıl etkiler?

  • Oldukça dengeli bir diyet uygularsanız, vitamin / mineral takviyeleri (doğum öncesi ya da diğer) gerekli değildir.
  • Yağ alımınız, sütünüzdeki yağ miktarını etkilemez , ancak sütündeki yağ türlerini (“iyi” ile “kötü” yağ dengesi) bir dereceye kadar etkileyebilir .

süt yapan yiyecekler

Emzirirken almamanız gereken yiyecekler var mı?

  • Emzirdiğiniz için kaçınmanız gereken HAYIR gıdalar vardır. Emziren bir annenin, ne zaman isterse, ne zaman isterse, ne kadar isterse yemesi ve bebeğin belli bir yiyeceğe bariz bir tepki vermediği sürece bunu yapmaya devam etmesi önerilir .
  • Herkesin, özellikle hamile ve emziren annelerin, genellikle cıva bakımından yüksek olan bazı balık türlerini yemekten kaçınmaları önerilmektedir .
  • Kafeini ve alkolü bir dereceye kadar sınırlandırmak iyi bir fikirdir , ancak bunları ortadan kaldırmak  nadiren gereklidir.
  • Bazı besin proteinleri ( inek sütü proteini veya yer fıstığı proteini gibi) anne sütüne geçer. Ailenizde bir gıda alerjisi öyküsü varsa , ailenizde sık görülen alerjenleri sınırlandırmak veya ortadan kaldırmak önemli olabilir.
  • Herhangi bir bebek belirli bir yiyeceğe tepki verebilir (bu durum çok yaygın değildir) Bebeğiniz belli bir yiyeceği her yediğinizde belirgin bir reaksiyon gösteriyorsa, o yiyeceği diyetinizden çıkarmanız yararlı olabilir.