YENİDOĞAN GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?

ankara-yenidoğan-doktoru-310x174.png

Yenidoğanlarda göbek bakımı annelerin en sık sorduğu sorulardandır. Yenidoğan göbek bağı, bebek anne karnında iken plasentadan gelen besinleri bebeğe iletmekle sorumlu bir yapıdır. Göbek bağının içinde iki atar damar ve bir toplardamar bulunur. Bebek ve anne kanı hiç bir zaman karışmaz. Plasentadan gelen besinler çocuk tarafına aktarılır. Doğum sonrası göbek bağının bir fonksiyonu kalmaz ve kurumaya başlar.

Göbek bakımı için özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Önceleri povidon iyodürlü bakım yapılması önerilirdi ancak daha sonra bebeğin cildinden emilen iyodun tiroid fonksiyonlarını değiştirdiği için batikonlu ya da povidon iyodürlü bakım önerilmemektedir.

Yenidoğan Göbek Bakımı

  • Göbek genellikle ilk 7- 10 gün içinde  düşer.
  • Bazen 3 hafta kadar düşmeyebilir.
  • Özellikle bir krem, sprey kullanmanızı istemiyoruz.
  • İlk banyosunu göbek düştükten sonra yaptırmanızı öneriyoruz.
  • Bebeğin bezini göbek bağı bezin dışında olarak bağlamanızı istiyoruz.
  • Bazen göbek düştükten sonra sızma şeklinde kanamalar olabilir. Bu durmda K vitamini eksikliğinden şüpheleniyoruz. Kontrole gelmelisiniz.

eryamanda yenidoğan takibi

 


Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


ÇOCUK DOKTORU ANKARA

Ankara çocuk doktoru olarak amacımız çocuklarımızın çocuk sağlığı takibi ve hastalıklarını en kolay şekilde tedavi etmek dışında;  Ankara’da özel muayenehanelerdeki yapılan işlemler ve hizmetin kalitesini arttıracak bir vizyon ile hastalarımıza ve ailelerine kolaylık getirecek yaklaşımları üretmektir. Eryaman Ankara Çocuk Doktoru kliniğimizde her gün yenilikleri takip ediyor, hastalarımız ile paylaşıyoruz.

İletişim

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Caddesi no:2/5 Çayyolu Ankara

Telefon: 0312 2832691

Email: info@ankaracocukdoktoru.com.tr

2019 | ankaracocukdoktoru.com.tr