ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuk Hastalıkları

çocuk hastalıklarıPediatri olarak da bilinen çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü, doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ankara Çayyolu Çocuk Doktoru kliniğimizde  0 ile 18 yaş arasında, çocuk olarak tanımlanan kişilerin doğumsal hastalıkları, doğum sonrası düzenli olarak uygulanması gereken aşı takibi, mental, fiziksel ve motor gelişimi  takip edilir. Bu süreçte yapılan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme ve benzeri gelişiminin yanı sıra   nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok süreç kontrol ve takip edilir. Kliniğimizde belirli aralıklarla standardize gelişim testlerinden biri olan DENVER testi rutin olarak uygulanmaktadır.

Kliniğimizde gerekli durumlarda konsultasyon isteyeceğimiz Uzman Psikolog ile de çalışmaktayız.

Çocuk Doktoru Nasıl Olunur ?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimleri 6 yıl tıp fakültesi eğitimi aldıktan sonra 4 yıl da pediatri bölümünde ihtisas yaparlar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünün pek çok yan dalı da mevcuttur. Bu dallarda uzmanlaşan pediatristler, ek eğitim sürecinden geçerler.

Çocuk Doktoru Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğiniz doğmadan önce verdiğiniz en büyük kararlardan biridir. Çocuğunuz için hangi çocuk doktoru doğru? Aramaya başlamadan önce, bu tür bir doktorun tam olarak ne yaptığını öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın. Daha iyi bir seçim yapmanıza ve küçük çocuğunuz geldiğinde ne bekleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

Çocuk doktorları, fiziksel, davranış ve zihinsel sağlık sorunları dahil olmak üzere çocuğunuzun sağlığını yöneten doktorlardır. Küçük sağlık sorunlarından ciddi hastalıklara kadar çocukluk hastalıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilirler.

Çocuk doktorları, çocuğunuzun sağlığına dikkat etmeleri için onlara özel beceriler kazandıran bir eğitime sahiptir. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra pediatri bölümlerinde en az 4 yıllık uzmanlık eğitimini almaktadırlar.

Çocuk Doktorunuz Ne Yapar?

Çocuğunuzu doğumdan 2 yaşına kadar birçok kez ve daha sonra yılda bir kez “sağlam çocuk muayeneleri” için 2-5 yaşlarında görürler. 5 yaşından sonra çocuk doktorunuz muhtemelen yıllık kontroller için çocuğunuzu her yıl görmeye devam edecektir. Ayrıca, çocuğunuz her hastalandığında arayacağınız ilk kişidir.

Çocuğunuza bakmak için çocuk doktorunuz:

 • Fiziksel muayeneler yapar
 • Çocuğunuza aşısını uygular
 • Büyüme, davranış ve becerilerde gelişim basamaklarının doğru olduğundan emin olur.
 • Çocuğunuzun hastalıklarını, enfeksiyonlarını, yaralanmalarını ve diğer sağlık sorunlarını teşhis edip ve tedavi eder.
 • Çocuğunuzun sağlığı, güvenliği, beslenmesi ve zindelik ihtiyaçları hakkında bilgi verir
 • Küçük çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi ile ilgili sorularınızı cevaplar
 • Çocuğunuzun hastaneye yatacak bir sağlık sorunun olduğunu onu hastaneye yatışına kara verir.

Çocuk Doktorunuz Doğum Ekibinizle Nasıl Çalışır?

Çoğu hastane doğum için gittiğinde bir çocuk doktoru ile sizi tanıştırır. Muhtemelen o hastanedeki doktor doğum anında çocuğunuzun yanında olacaktır.  Türkiye’deki kurallar gereği çocuğunuzun takibini yapmasın istediğiniz doktorunuz o hastanede çalıma izni olmadığı için doğuma giremeyecektir.

Hastaneden ayrıldıktan sonra, çocuk doktorunuz 48 ila 72 saat sonra bebeğinizi ve sonrasında düzenli olarak kontroller için görecektir.

Neden Bir Çocuk Doktoruna İhtiyacınız Var?

Akılda tutulması gereken bir şey: Aile hekimliği doktorlarımız da çocuğunuz için bir seçenektir. Tüm ailenizin sağlığına bakarlar – çocuklar ve yetişkinler dahil tüm hastalar ile ilgilenirler.

Bir çocuk doktoru ile çocuğunuzun takibinin yapılmasının bazı nedenleri:

 • Çocuk sağlığı konusunda özel eğitimleri vardır.
 • Sadece çocuk hastaları görürler, bu nedenle çocukluk hastalıklarını tanıma ve tedavi etme konusunda çok deneyimleri vardır.
 • Çocuğunuz erken doğmuşsa veya yakın takibe ihtiyaç duyan bir sağlık durumu varsa, bir çocuk doktoru daha özel bakım sunabilir.
 • Çocuk doktorları bir süre sonra ailenizin bir parçası olacaktır.
 • Bu doktora her zaman kolayca ulaşabilmeniz önemli bir kriter olmalıdır.
 • Rutin kontrollerde ve hastalıklarında hep aynı doktor ile takip edilmeniz onların doktorlarına güvenini artıracak doktorunuz da hem çocuğunuzu hem de sizi daha iyi tanıyacaktır.