bebek kulak anatomisi

Bebek kulak anatomisini bilmek, bebeklerde kulak şekil bozukluklarını anlamada yardımcı olacaktır.

Kulak Kepçesi – Dış Kulak

Dış kulak her türlü şekil ve boyutta gelir. Bu yapı, her birimize benzersiz bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Dış kulak için tıbbi terim kulak kepçesi veya pinnadır.

Dış kulak kıkırdak ve deriden oluşur. Dış kulağın üç farklı kısmı vardır; tragus, sarmal ve lobül.

kulak anatomisi

KULAK KANALI

Kulak kanalı dış kulakta başlar ve kulak zarında biter. Kanal yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Kulak kanalının derisi ağrı ve basınca karşı çok hassastır. Derinin altında kanalın dış üçte biri kıkırdak ve iç üçte ikisi kemiktir. Dış kulak yolu enfeksiyonları bu nedenle çok ağrılıdır.

KULAK ZARI

Kulak zarının tıbbi terimi timpanik membrandır. Kulak zarı şeffaf gri bir zardır. Tamburun orta kısmına bağlı orta kulak kemiği (malleus) bulunur. Biz doktorlar olarak orta kulak enfeksiyonlarında bu zarın sedef rengini kırmızıya doğru döndüğünü görürüz.

Timpanik membran, dış kulak yolunun ucunda bulunur. Dış kısımda deri ve iç kısımda mukoza ile kaplı bağ dokusu yapısıdır. Membran, fibrokartilajinöz bir halka ile çevresindeki temporal kemiğe bağlanır.

Kulak zarı kalınlığı yaklaşık 0,1 mm kalınlığında 8- 10 mm çapında bir zardır.

ORTA KULAK

Kulak zarının içindeki boşluğa orta kulak denir. Vücudun en küçük kemiklerinden üçü orta kulakta bulunur; bunlara malleus, incus ve stapes denir. Bu kemikler ayrıca çekiç, örs ve üzengi olarak da bilinir. Her üç kemik için de tıbbi terim orta kulak kemikçikleridir.

Kulak Kepçesinin Fizyolojik Önemi Nedir?

Dış kulağın işlevi ses dalgalarını toplamak ve onları timpanik membrana yönlendirmektir. Orta kulak temporal kemikte hava dolu dar bir oyuktur.

Kulağın yeniden şekillenmesi için hangi tıbbi terim kullanılır?

Otoplasti (Kulak Şekillendirme , kulak yapısındaki anormallikleri düzeltmek için yapılan cerrahidir. Ameliyat genellikle 4 yaş ve üstü çocuklar içindir. Bazı yetişkinlerde kozmetik veya tıbbi nedenlerle otoplasti de vardır.

Otoplasti için en iyi yaş nedir?

Otoplasti, kulaklar tamamen olgunlaştıktan sonra her yaşta yapılabilecek nispeten basit ve güvenli bir prosedürdür. Bu genellikle beş yaş civarında gerçekleşir, bu nedenle beş ve yedi yaşları arasında bu durumun tedavisi bitirilmiş olur.

EARWELL Kulak Şekil Bozukluk Tedavisi

Earwell kulak şekil bozukluğu tedavisi yenidoğan döneminden itibaren yapılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için bebek kulak şekil bozukluğu sayfamızı arayabilirsiniz.

Kulak kepçesinin sertleşme süresi yaklaşık 2 aylık iken tamamlanmaktadır. Bu nedenle kulak şekil bozukluğu tedavisi bu dönemlerde yapılmalıdır.