Nöroplastisite – Çocuklarda Büyük Bir Potansiyel

ankara nörofeedback kliniği

Nöroplastisite Nedir?

Beynimiz sürekli deneyim ile şekilleniyor. Çoğumuz bugün 20 yıl öncesine göre çok farklı davranış ve düşüncelerimiz var. Bu değişim eylemdeki nöroplastisitedir; deneyimlediğimiz, öğrendiğimiz ve adapte olduğumuz için beyin yapısı ve organizasyonundaki değişiklikler gelişiyor.

Bir düşüncenin veya duyguların her tekrarında, sinirsel bir yolu güçlendiririz – ve her yeni düşüncede yeni bir varlık yaratmaya başlarız. Sıklıkla tekrarlanan bu küçük değişiklikler, beynimizin çalışma biçiminde değişikliklere yol açar.

Nöroplastisiteyi  beynin ‘kas geliştirme’ kabiliyeti olarak da düşünebilirsiniz. Sık sık yaptığımız şeyler güçlenir ve kullanmadığımız şeyler kaybolur. Bir düşünceyi veya eylemi tekrar tekrar yapmanın gücünü fiziksel olarak arttırmasının nedeni budur. Zamanla, otomatik hale gelir; bir parçamız olur.

Kelimenin tam anlamıyla düşündüğümüz ve yaptığımız şey oluruz.

Nöroplastisite yaşam boyunca iş başında

En çok da çocukluk döneminde iş başında diyebiliriz. Çocukların zaten hali hazırda gelişen ve değişen bir beyin yapısı olmak ile birlikte, onların gelişim basamaklarını desteklemek ile beyin kapasitelerinin de arttırma şansına sahip olabiliriz.

Beynin içindeki bağlantılar, ne kullanıldığına bağlı olarak sürekli daha da güçlenir veya zayıflar. Genç insanlar kolayca değişir; beyinleri çok plastik yapıdadır, en çok da bebekler. Yaşlandıkça bu kadar kolay değişiklikler olamıyor. Beyin plastisitesini zamanla bir kısmını kaybeder ve düşünme, öğrenme ve algılama şeklimizde daha sabit hale geliriz. Beyin düşündüğümüz ve yaptığımız her şey için çok önemli olduğundan, nöroplastisiteden yararlanarak yaptığımız ve düşündüğümüz her şeyi geliştirebiliriz. Neurofeedback, zihninizi kontrol altına almanıza yardımcı olmak için beynin nöroplastisite kapasitesinden yararlanarak bu temel prensipleriyle çalışır. Klinik nörofeedback uygulamaları hakkında bu Klinik Nörofeedback yazımızı okuyabilirsiniz.

Kliniğimizde uyguladığımız nörofeedback uygulamaları ile zaten çok iyi olan nöroplasitisite kapasitesini çocuklarda terapi amacı ile uygulamaktayız

Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgili bilgi almak ister ve kliniğimizde yapılan diğer işlemleri öğrenebilmek için Ankara çocuk doktoru ana sayfasını inceleyebilirsiniz.