Yenidoğan Ziyaretlerinde Çocuk Doktorunuza Sorulacak Temel Sorular

Yenidoğan

Yenidoğan bebeğinizin takibini yapacak çocuk doktoru seçiminizi yaptınız ve  bebek doktoruna sorulacak sorular listesi hazırlamanıza yardımcı olmak istiyorum.  Yeni anne babalar için güzel bir kaynak olacağını düşünüyorum.  Tabi ki akla gelebilecek alternatif bir çok soru olabilir. Bizim de klinikte ilk yenidoğan bebekleri ile gelen anne babalara özellikle anlatmayı istediğimiz konuların başlıklarını bir arada veriyorum.

ankara bebek doktoru

Yeni Bebeğiniz Oldu

Eve yeni bir bebek getirmek, büyük mutluluk – ve ona nasıl bakacağına dair çok fazla belirsizlik demek. Bebeğinizin ilk takip randevularından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bebek doktorunuza sorulacaklar listesi hazırlamanız önemlidir. Ben size bir kaç ipucu veriyorum, çoğaltmak sizin elinizde. Ankara’da yaşıyorsanız iletişime geçebiliriz

İster ilk kez anne olun, ister evde başka çocukların olsun, ilk yenidoğan randevularında ihtiyacınız olan cevapları bulmak zor olabilir. Yepyeni bir bebeği olan çoğu annede olduğu gibi, muhtemelen uykusuz, hormonlarınız uçuşuyor  ve biraz bunalmış olabilirsiniz. Bu da çocuk doktorunuzla uyumlu bir konuşma yapmayı zorlaştırabilir – özellikle de telaşlı bir bebeğe bakıcılık yaparken sorularınızı unutabilirsiniz. Ancak, önceden planlayıp bir soru listesiyle doktorunuzun ofisine giderseniz, ilk muayene günü görüşmesinde doktorun odasının dışına çıkmadan önce verimli bir randevu süreci  ve ihtiyacınız olan rehberliği alma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Ne soracağınızdan emin değil misiniz? Bu sorular başlamak için iyi bir yer.

bebek doktoruna sorulacak sorular

İlk Muayenede Bebek Doktoruna Sorulacak Sorular Başlangıç Listesi

  • Yenidoğan bebeğimi ne kadar beslemeliyim?
  • Bebeğimin yeterince D vitamini aldığından emin olmanın en iyi yolu nedir?
  • Emzirme danışmanı tavsiye eder misiniz?
  • Bebeğimin mümkün olduğunca güvenli bir şekilde uyuduğundan nasıl emin olabilirim?
  • Yenidoğan bebeğim uyku düzeni normal mi?
  • Bebeğimin bezinde günlük kaka ve idrar miktarı ne beklemeliyim?
  • Bebeğimde aşı planlamasında aşı gününü nasıl kolaylaştırabilirim?
  • Bebeğimin göbek kordonunu bakımını nasıl yapmalıyım?
  • Erken dönemde sünnetin artıları ve eksileri nelerdir?
  • Bebeğimi nasıl yıkamalıyım?
İlginizi Çekebilir  Gece Çocuk Doktoru Olan Klinikler

Bu sorular tabiki arttırılabilir. Arttrılmalıdır da. Çocuk doktoru muayenelerinize gelmeden önce bebek doktoruna sorulacak sorular listenizi hazırlamanız ve bunu geliştirmeniz çok iyi bir yöntem olabilir. Bu şekilde zamanla sorularınızın azaldığını ve daha bilgili olduğunuzu hissedeceksiniz.

Bizim amacımız bebeğinizin bakımını ve sağlık durumunu incelerken, sizinde ebeveynlik bilgilerinizi arttırmaya çalışmaktır.

Yenidoğan Bakımı İle İlgili Diğer Yazılarımız

Sağlam Çocuk Muayeneleri ve Aşıları

Facebook sayfamızı takip edin.