Bebeklerde Öksürük

Konu başlığı olarak bebeklerde öksürük yazılmış olsa da aslında öksürük ile ilgili olabildiğince geniş çaplı bir bilgilendirme yapmak isterim.

Öksürük Nedir?

Öksürük çocukluk çağı hastalıklarının en yaygın semptomlarından biridir. Öksürük bazen şiddetli gelebilir, ancak genellikle ciddi bir durumun işareti değildir. Aslında öksürük, boğaz ve göğüsteki hava yollarını korumaya yardımcı olan sağlıklı ve önemli bir reflekstir.

Farklı Öksürük Tipleri Nelerdir?

Bununla birlikte, öksürk tipini anlamak için tecrübe gereklidir. Farklı öksürük türleri vardır.

En yaygın öksürük türleri:

 • “Havlar tarzda” öksürük
 • Boğmaca öksürüğü
 • Hışıltı ile öksürük
 • Gece öksürüğü
 • Gündüz öksürük
 • Ateşli öksürük
 • Kusma ile öksürük
 • Kalıcı öksürük

Havlar Tarzda Öksürük

Havlar tarzda öksürükler genellikle üst solunum yolundaki ödem neden olur. Çoğu zaman,köpek havlamasına benzeyen öksürük olan  krup bir larinks (gırtlak) ve trakea (nefes borusu)ödemine bağlı olur. Küçük çocuklar, bazı enfeksiyonlarda ödem oluştuğunda nefes almayı zorlaştırabilecek daha küçük hava yollarına sahiptir. 3 yaşından küçük çocuklar hava yolları çok dar olduğu için krup için en fazla risk altındadır.

Krup öksürüğü aniden, genellikle gecenin ortasında başlayabilir. Krup olan çoğu çocuk da olacak stridor dediğimiz içe çekerek bir vızıltı sesi de olabilir.

Boğmaca

Boğmaca (boğmaca), bakterilerin neden olduğu hava yollarının bir enfeksiyonudur Bordetella pertusis etkendir. . Boğmaca olan çocuklar arasında nefes almadan arka arkaya öksürük tekrarı olacaktır. Öksürüğün sonunda, “boğmaca” sesi çıkaran derin bir nefes alacaklar. Diğer semptomlar burun akıntısı, hapşırma, hafif öksürük ve düşük dereceli ateştir. Boğmaca öksürüğünde çocuğun kızarmasına, ve peş peşe çok şiddetli öksürük ile gidebilir.

Boğmaca her yaşta olabilir, ancak DTaP aşısının (difteri, tetanoz, aselüler boğmaca) parçası olan boğmaca aşısı almayan 1 yaşın altındaki bebeklerde en şiddetlidir . Çok bulaşıcıdır, bu nedenle tüm çocuklar boğmaca 2 ay, 4 ay, 6 ay, 18. ay ve 4-6 yaşlarında tekrar vurulmalıdır.

Hışıltı ile Öksürük

Çocuğunuz nefes alırken (nefes verirken) hırıltılı – hışıltı  (ıslık sesi) ses çıkarırsa, bu akciğerlerdeki alt solunum yollarında sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu astım veya viral enfeksiyonlardan bronşiolit nedeni ile olabilir . Hışıltı, alt hava yolu yabancı bir cisim tarafından engellenirse de meydana gelebilir. Yiyecek veya küçük bir oyuncak gibi bir şeyi yuttuktan sonra sonra öksürmeye başlayan bir çocuk doktora görünmelidir.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda Koronavirüs

Gece Öksürüğü

Geceleri çok öksürük kötüleşir. Çocuğunuz soğuk algınlığı olduğunda, burun ve sinüslerden gelen mukus geniz akıntısına neden olabilir  ve uyku sırasında öksürüğü tetikleyebilir. Bu  öksürük çocuğunuzun uyumasına izin vermiyorsa bir sorundur.

Astım da gece öksürüklerini tetikleyebilir, çünkü hava yolları geceleri daha hassas olma eğilimindedir.

Gündüz Öksürüğü

Soğuk hava veya aktivite gündüz öksürükleri daha da kötüleştirebilir. Evinizdeki hiçbir şeyin – hava spreyi, evcil hayvan veya duman (özellikle tütün dumanı) gibi – alerjen olabilecek maddelerin çocuğunuzu öksürtmediğinden emin olmak için dikkatli olmak gerekebilir.

Ateşli Öksürük

Öksürük, hafif ateş ve burun akıntısı olan bir çocuğun muhtemelen soğuk algınlığı vardır . Ancak ateşi 39 ° C veya daha yüksek olan öksürükler bazen pnömoniye yani zatürreye bağlı olabilir , özellikle de çocuk zayıfsa ve hızlı nefes alıyorsa. Bu durumda derhal doktorunuzu arayın.

Bebeklerde kusma ile birlikte öksürük

Çocuklar bazen çok sık öksürdüklerinde kusma reflekslerini tetikleyebilir ve bu durum kusmalarına neden olabilir.  Ayrıca, soğuk algınlığı veya astım atağı olan öksürüğü olan bir çocuk midesinde çok fazla mukus yuttuğunda da ve bulantıya neden olup kusabilir.

Sürekli  Olan Öksürük

Virüslerden kaynaklanan soğuk algınlığının neden olduğu öksürükler, özellikle bir çocuğun birbiri ardına soğuk algınlığı olması durumunda haftalar sürebilir. Astım, alerji veya sinüslerde veya solunum yollarında kronik bir enfeksiyon da kalıcı öksürüklere neden olabilir. Çocuğunuzun 3 hafta sonra hala öksürüğü varsa, doktorunuzu arayın.

Öksürük Tipleri Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzun öksürüğü konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzu arayın. Öksürük türüne, diğer semptomlara ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, biz onları görmek isteriz.

Takip ettiğimiz çocukları aileleri ile çoğu kez mesajlaşarak ya da telefonda görüşerek öksürük tiplerini ayırt edebilmekteyiz. Bu şekilde çocuğunuzu tanıyan bir doktora her zaman ulaşılabileceğini bilmek gereksiz bir muayenehane ziyareti işini erteleyebilir.

Öksürükler Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu öksürüğe virüsler neden olur . Bazen bu 2 hafta kadar sürebilir. Doktorlar genellikle antibiyotik reçete etmezler, çünkü antibiyotikler sadece bakteri etkeni olduğunda işe yarar.

Öksürük çocuğunuzun uyumasına izin veriyorsa, öksürük ilaçlarına çoğu kez önermeyiz. Bir çocuğun öksürüğü durdurmasına yardımcı olabilirler, ancak öksürüğün nedenini tedavi etmezler. Reçetesiz satılan (OTC) bir öksürük ilacı kullanıyorsanız, doğru dozdan emin olmak ve çocuğunuz için güvenli olduğundan emin olmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Aileler bize ” bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir” diye bize çok sık sorarlar. Bebek ve çocuklarda OTC kombinasyon ilaçlarını kullanmayı  çoğu kez önermemekteyiz. içlerinde birden fazla ilacı vardır ve çocuklar yetişkinlerden daha fazla yan etkiye sahip olabilir ve ilacın aşırı dozda olma olasılığı daha yüksektir. Bitkisel öksürük

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

bebeklerde öksürük

Çocuğumun Daha İyi Hissetmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Öksüren çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için: ailelerimizi tabiriyle “çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir”?

 • Krup öksürüğü için, banyonuzdaki duştaki sıcak suyu açın ve odanın buharlaşması için kapıyı kapatın. Sonra çocuğunuzla yaklaşık 20 dakika banyoda oturun. Buhar, çocuğunuzun daha kolay nefes almasına yardımcı olmalıdır. Zaman geçirmek için birlikte kitap okumayı deneyin.
 • Çocuğunuzun yatak odasında buhar makinesi ile  nemlendirmek uykuya yardımcı olabilir.
 • Bazen, açık havada soğuk havaya kısa süre maruz kalmak öksürüğü hafifletebilir. Çocuğunuzu açık havaya uygun şekilde giydirdiğinizden emin olun ve bunu 10-15 dakika dışarıda tutun. Bu şeklide özellikle krup öksürüğüne faydanız olabilir.
 • Meyve suyu gibi soğuk içecekler yatıştırıcı olabilir ve sıvı alması da önemlidir. Ancak, soda veya portakal suyu vermeyin, çünkü bunlar öksürükten kaynaklanan boğaz ağrısını arttırabilir.
 • Bebeklerde öksürük için doktorunuza danışmadan çocuğunuza  veya bebeğinize   OTC öksürük ilacı vermemelisiniz.
 • Çocuğunuzun astımı varsa, doktorunuzdan bir astım eylem planınız olduğundan emin olun . Plan, astım ataklarında doğru astım ilaçlarını seçmenize yardımcı olmalıdır..

Doktoru Ne Zaman Aramalıyım?

Çocuğunuz aşağıdakilerden biri var ve öksürüyorsa  doktor kontrolüne gitmelisiniz.

 • Nefes almakta zorlanıyor veya nefes almak için çok uğraşıyorsa
 • Normalden daha hızlı nefes alıyor
 • Dudaklarda, yüzde soluklaşma ve ya morarma var ise
 • Yüksek ateşi varsa (özellikle çocuğunuz öksürüyorsa, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı yoksa)
 • 3 aylıktan küçük bebek öksürüyor ve özellikle ateşi varsa
 • 3 aydan  küçük bebek  ve birkaç saatten fazla öksürüyor
 • Öksürükten sonra nefes alırken “boğmaca” sesi gibi ses  çıkarıyorsa
 • Kanlı öksürüyorsa
 • Nefes alırken stridor (gürültülü veya müzikal bir ses) varsa
 • Nefes alırken hırıldılıyorsa
 • Zayıf, huysuz veya sinirli