Bebeklerde Pamukçuk

ağzı açık olan bebğin dilindeki pamukçuk moniliazis görülüyor

Bebeğinizin ağzında beyaz lekeler var. Bu ne olabilir?

Pamukçuk olarak bilinen yaygın ve bazen ağrılı oral maya- mantar enfeksiyonu olabilir. Pamukçuk, bebeğin ağzının yanlarında, çatısında, diş etlerinde, dudaklarda ve dilde kremsi beyaz veya sarı lekeler oluşmasına neden olur. Aynı zamanda boğaz, bademcikler veya yemek borusuna yayılabilir. Pamukçuklar bebeklerde ve küçük çocuklarda çok yaygın görülmektedir.

Bebeklerde pamukçuklara sebep olan nedir?

Maya normalde herkesin sindirim sisteminde bulunur, ancak dengesizlik varsa enfeksiyon bulaşabilir.

Bazı bebekler ilk önce doğum kanalında maya ile temasa geçerler. Bebeğiniz doğduktan sonra, antibiyotik ilaç kullanıyorsanız  ve emziriyorsanız veya bebeğiniz antibiyotik kullanıyorsa  pamukçuk  tetiklenebilir. Bunun nedeni, antibiyotiklerin mayayı kontrol altında tutan “iyi” bakterileri öldürmesidir.

Bazı anneler ve bebekler enfeksiyonu birbirine bulaştırabilir:  Emziriyorsanız, bebeğiniz size pamukçuk yayabilir ve tedavi gerektiren meme uçlarında ağrılı bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Emziriyorsanız ve meme uçlarınızda antibiyotik kullanmasından kaynaklanan bir mantar enfeksiyonu geliştiriyorsanız, bebeğinize pamukçuk da bulaştırabilirsiniz.

Öte yandan, pamukçuk olan bir bebeği emzirseniz bile, semptomsuz kalmanız mümkündür. Benzer şekilde, emzirdiğiniz bebeğiniz maya enfeksiyonun-uzdan da etkilenmeyebilir.

Bazı insanlar pamukçukların uzun bir süre boyunca biberon veya emzik emerek de kaynaklanabileceğini düşünüyor.  Ancak, yalnızca emzirilen ve emzik kullanmayan bebekler de  pamukçuk olabilir, bu nedenle tek bir nedeni tespit etmek zor. Bazı bebekler (ve anneler) maya enfeksiyonlarına diğerlerinden daha hassastırlar.

Pamukçuk belirtileri nelerdir?
Sadece bebeğinizin dilinde beyaz bir kaplama olduğunu fark ederseniz, muhtemelen sadece süt kalıntısıdır (özellikle silebiliyorsanız). Ancak aşağıdaki işaretlerden birini görürseniz,

Bebeğinizin dudaklarında, dilinde, ağzının çatısında veya yanaklarda, diş etlerinde veya boğazda beyaz veya sarı lekeler. Pamukçuk parçaları süzme peynir gibi görünür ve kolayca yıkanmaz.
Bir emzik veya biberon emerken veya emerken ağlama.

İlginizi Çekebilir  Gece Çocuk Doktoru Olan Klinikler

Beyaz veya sarı lekeler ağrılı olabilir ve enfeksiyon şiddetli ise beslenmeyi rahatsız edebilir.

(Not: Pamukçuklu bazı bebekler herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmez ve normal bir şekilde beslenebilirler.)
Pamukçuklu bazı bebekler ayrıca pişik de olabilirler. Pişik kırmızı, hassas tahriş olmuş bir deri döküntüsüdür. Ana pişik hattının kenarlarında, içinde sık sık küçük, kırmızı lekeler de belirebilir. Etkilenen bölge kırmızıdır ve hassas veya ağrılı olabilir ve döküntü, çocuğunuzun cinsel organları ve bacaklarının etrafındaki deri kıvrımlarına kadar çoğalabilir.

Pamukçuk nasıl tedavi edebilirim?
Pamukçuk tanısı koyduğumuzda, karbonatlı su  ya da oral anti fungal bir ilaç (genellikle nistatin) reçete edebiliriz ve bebeğinize ağrısı var ise parasetamol vermenizi önerebiliriz. Enfeksiyonu tedavi etmek  yaklaşık iki hafta sürebilir.

Bebek bezi döküntüleri için   bebek bezi alanında kullanmak için antifungal merhem yazabilir.

Eğer pamukçuklu bir bebeği emziriyorsanız,  meme ucunuza nistatin veya clotrimazol uygulamanızı önerebiliriz, böylece siz ve bebeğiniz bu enfeksiyonu birbirinize geçiremezsiniz.

bebeklerde pamukçuk

Bebeğinizde pamukçuk oluşmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Her zaman değil. Bazı insanlar doğal olarak mantar enfeksiyonlarına daha yatkındır, ancak bebeğinizin pamukçuk yaşama şansını azaltmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Kesinlikle gerekli olmadıkça bebeğinize antibiyotik vermeyin. (Antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı yardımcı olmazlar.) Pamukçuk genellikle antibiyotik alındığında tetiklenir.
Her kullanımdan sonra emzikleri temizleyin ve sterilize edin ve bebeğinizin ağzına giren oyuncakları dezenfekte edin.
Meme uçlarınızın emzirmeler arasında kurumasını sağlayın.
Biberonla besliyorsanı, tüm parçaları her kullanımdan sonra sıcak, sabunlu suyla yıkayarak veya bulaşık makinesinde yıkayarak temizleyin.
Ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle de beslenme ve bebek bezi değişikliklerinden sonra.
Maya ile  bebek pişiğe yol açmamak için bebeğinizin bezini sık sık değiştirmek iyi olabilir.

Pamukçuk tehlikeli midir?

Hayır. Ancak bebeğiniz çok telaşlı ve rahatsızsa, pamukçuk beslenmeye müdahale edebilir. Aç bir bebek yemeyi acı verici bulduğunda çok üzücü olabilir.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Öksürük

Bebeğinize ihtiyacı ağrı kesici  ilaçları verebilirsiniz.