Bebeklerde Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

göz yaşı kanalı olan çocuğun tıkalı olan kanalının demonstratif anatomisi

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Yenidoğanda Göz Enfeksiyonlarına Neden Olabilir Mi?

Gözyaşı kanalı tıkanıklıklığı kesinlikle yenidoğan bir bebekte göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bebeklerin en az yüzde 20’si, gözyaşı kanallarından birinin veya her ikisinin tıkanmış veya kısmen tıkanmış olarak doğar. Tıkanma, beyaz veya sarı akıntı gibi konjonktivit benzeri semptomlara veya tamamen  konjonktivite yol açabilir.

Genel olarak kırmızı göz ve çapaklanma ile görülen konjonktivit hakkındaki kısa bilgilere geçelim.

Bebeklerde göz enfeksiyonları nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin gözyaşı kanalları tıkanıklığı,  ilk defa gerçek gözyaşları oluştuğunda doğumdan yaklaşık iki hafta sonra gözyaşlarını fark etmeye başlayacaksınız. (O zamana kadar, bebeklerin gözlerinin yüzeyini kaplayacak kadar gözyaşı var, ancak gözlerini doldurup, taşacak kadar yok.)

Normalde bebeğinizin gözyaşları akmaya başladığında, gözlerini yıkayıp, gözlerinin iç köşelerindeki küçük kanallardan burnuna akmalıdır. Bu kanalları kaplayan membran doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden açılmazsa veya sadece kısmen açılıyorsa sıvı gözün içinde birikmeye başlar, çoğaldığında da akmaya başlar. Göz üzerinde biriken sıvı kolayca enfekte olabilir.

Bebeklerde göz kanalı tıkanıklığında önce bebeğinizin gözlerinin sulanma eğiliminde olduğunu fark edebilirsiniz. Gözyaşı kanalı tıkalı ve enfekte değilse, gözlerde biraz beyaz veya sarı bir akıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Biriken sıvı uyku sırasında çökelti haline gelip, gözlerinin açılmasını engelleyebilir.

Bebeğinizin gözleri enfekte olur ise, gün boyunca devam eden çok sayıda sarı veya yeşil akıntı göreceksiniz.

göz yaşı kanalı olan çocuğun tıkalı olan kanalının demonstratif anatomisi

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle, doktorunuzun bebeğinizin gözlerine bakmasını sağlayın.

Bir enfeksiyon var gibi gözüküyorsa, muhtemelen onu temizlemek için damlalar veya bir merhem verilecektir. Ayrıca,  gözünün burnunun yanındaki  kenarına yakın bir yere dikkatlice masaj yaparak bebeğinizin gözyaşı kanallarını açmayı deneyebilirsiniz.

Gün boyunca art arda bu bölgeye hafif ve yukarı doğru baskı uygulamak, kanalı açarak kanalın temiz kalmasına yardımcı olabilir. Ilık kompresleri de yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Kanal tamamen açılıncaya kadar, bebeğinizin gözünden boşaltımı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bir pamuk topunu sıcak ılık su veya tuzlu su çözeltisine batırın (eczanelerde satılır) ve gözü iç köşeden yavaşça silin. Her silme için taze bir pamuk top kullanın.

Günde birkaç kez birkaç damla anne sütü (emziriyorsanız) deşarjın giderilmesine ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

6 ay ve üzeri bebeklerde tıkanmış gözyaşı kanalları

Kanal açıldıktan sonra – kendi başına veya yardımla – açık kalmalı ve daha fazla soruna neden olmamalıdır. 1 yaşından sonra hala gözyaşı kanal problemi devam ederse bir göz hekimi küçük müdahalede bulunabilir.